مشاهده تصاویر

استان کرمان، ماهان، خیابان ولی عصر

شاه نعمت الله ولی ؛ عارف پرآوازه­ای که شاعر هم بود

آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی بنایی مربوط به دوره صفوی است که شهر ماهان در استان کرمان جای گرفته‌است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.اولین بنا که گنبدخانه می‌باشد در سال ۸۴۰ قمری و آخرین توسعه آن ۱۳۳۲ هجری قمری بوده است، مساحت این آرامگاه ۳۵٬۰۰۰ مترمربع است.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی (مکان تاریخی) در ماهان و خیابان ولیعصر واقع شده است و به‌صورت شبانه‌روزی به مراجعه‌کنندگان خدمات ارائه می‌دهد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند عمارت شترگلو و تکرنگ پخت المهدی و همچنین بوستان شاه نعمت الله ولی، سفره خانه سنتی ماهوینا، بانک ملی، موبایل پاسارگاد و صنایع دستی کلبه ایرانی قرار گرفته است.

 

شاه نعمت الله ولی کیست؟

شاه نعمت الله ولی با نام واقعی سید نورالدین شاه نعمت‌الله ولی ماهانی کرمانی، شاعر و عارف ایرانی قرن هشتم و نهم هجری است که سلسله نعمت اللهی را در تصوف به وجود آورد. امروزه بنای آرامگاه او تبدیل به مکانی برای زیارت و البته بازدید گردشگران شده است. از این شاعر بزرگ کتاب و دیوان شعری به جای مانده است که یک نسخه از دیوان در کتابخانه ملی و یک نسخه از آن در همین بنای آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان است.


مسیریابی روی نقشه