مشاهده تصاویر

استان کرمان، شهر کرمان، بازار کرمان، پس از بازار کلاه مال‌ها، در جوار میدان گنجعلی‌خان

مجموعه ابراهیم خان کرمان شامل مدرسه، حمام، آب‌انبار و بازار می‌شود که قدمت آن به حکومت فتحعلی شاه قاجار می‌رسد. ابراهیم خان ظهیر الدوله، حاکم کرمان، این مجموعه زیبا را برای رفاه حال مردم ساخت و همچون مجموعه گنجعلی خان در بافت تاریخی شهر کرمان واقع شده است.
مجموعه ابراهیم خان که در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد، جزو جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آید و جالب اینکه امروزه بعد از گذشت دو قرن، مدرسه، حمام و بازار ابراهیم خان همچنان فعال هستند.مجموعه‌ ابراهیم‌ خان شامل مدرسه، حمام، بازار و آب‌انبار می‌شود که در سال ۱۲۳۱ هجری قمری با مساحت تقریبی ۴,۵۰۰ متر مربع ساخته شد. سازنده‌ این مجموعه با الگوبرداری از بناهای دوره صفویه، مجموعه‌ای زیبا و تماشایی را برای آیندگان این سرزمین به یادگار گذاشته است.
از ویژگی‌های بارز و قابل‌توجه درباره معماری و تزیینات این اثر ملی می‌توان به کاشی خشتی هفت رنگ اشاره کرد که نسبت به دیگر آثار تاریخی دوران صفویه و قاجاریه، بیش از دیگر تزیینات استفاده شده است. از دیگر نکات جالب در مورد مجموعه‌ ابراهیم خان، هم‌زمانی ساخت بخش‌های مختلف آن همچون حمام، بازار و... است. هرچند «خلوت» یا «خانه‌ مدرس» که قسمتی از مجموعه‌ ابراهیم خان به حساب می‌آید، برخلاف سایر بخش‌ها در زمانی دیگر و توسط فرزندان ظهیرالدوله به مجموعه‌ اضافه شده است


مسیریابی روی نقشه